İMPLANT

implant

İmplantın Tanımı

İmplantlar diş eksikliğini gidermek ve ağız bölgesinde kayba uğrayan bölgeleri gidermeye yönelik çene kemiği içine, üzerine veya mukozaya yerleştirilen yapılar olarak tanımlanmaktadır.

İmplantın Tarihçesi

Kayıp dişlerin farklı materyallerle restore edilmesi 1800 lü yılların başına dayanmaktadır. Günümüzde ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış ve sıkça kullanılmakta olan implant konseptlerinin ise 1930 ların ortasında ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu süreçte farklı implant şekilleri karşımıza çıkmaktadır.

Subperiostal implantlar: ilk kez 1984 yılında Dahl tarafından uygulanan bu implantlar periost altına kemik kretinin üzerine yerleştirilmektedirler.

Kemik İçi blade İmplantlar: Kemiğin genişlik boyutununda değerlendirilmesi sonucu doğan blade implantlar ilk kez 1968 yılında uygulanmıştır. Total diş eksikliklerinden tek diş eksikliğine kadar geniş bir endeksiyon alanı bulunmaktadır.

Transosteal İmplantlar: 1975 yılında Small tarafından uygulanan bu implantlar kemikten geçmekte ve mandibulanın alt sınırına vidalanmaktadır.

Kemik içi silindir İmplantlar: 1938 yılında Strock ilk kez içi dolu bir vida geliştirmiştir. Daha sonra 1960 da Cherceve nin içi boş vida şeklinde silindirik bir implantını görmekteyiz. 1962 de Peron-Andre daha gelişmiş bir silindir implant ortaya atmış ve histolojik çalışmalar yapmıştır.